ДЕТСКИ ОБРАЗОВАТЕЛЕН ТЕАТЪР
„ЗА ДЕТСКАТА БЕЗОПАСНОСТ“
Идеята за възпитание чрез изкуство е толкова отдавнашна, колкото е и човешката цивилизация.
Най-изявените мислители на древността – Питагор, Платон, Аристотел, разсъждавайки върху изкуството, стават и първите застъпници на идеята за въздействието на изкуството върху цялостното развитие на човешката личност и по този начин се явяват едни от първите автори на педагогически системи.
Учебният театър е необятно поле за образователни системи, приложими за обучение в театралната дейност и за живота.
Учебната театрална дейност е особено чувствителна към социалните компетентности. Социалната компетентност е натоварена с друг смисъл, със смисъла на моралността, високия ред на ценности в човешките отношения.
Изкуството има смисъл само ако произвежда морал, моралност, ценностен ред. Дълбокият смисъл на изкуството е да направи човека по-добър, да го преобрази не само като зрител, но и като човек.
Като специфична форма на учебната дейност, театралната учебна дейност може да се разгледа като подкатегория на учебната дейност и да се осмисли в термините, описващи учебната дейност като такава.
- Театралната дейност като учебна дейност дава възможности, има потенциала да развива.
- Театралната дейност като учебна дейност има специфично място, което не може да бъде заето от друг вид дейност.
- По своята същност, самата театрална дейност дава дълбокия смисъл на учебната театралната дейност – чрез специални преживявания и мотивации да се развият способности, които или е невъзможно, или много трудно биха се развили чрез други дейности.
Театърът е игра, много близка до детската игра. Не само да може да вижда, но и да може да се вижда, е уникалната способност на човека и в частност на детето да наблюдава себе си в действие. Наблюдавайки другите, да вижда себе си, а ситуацията, в която се намират те, да стане негова ситуация. Това позволява рефлексията. Ролята на театъра е да предизвика настъпване на промяна, сътворение, а не просто пресъздаване на реалността. Принципът на условността прави театъра необятен като самия живот.
Изкуството на театъра възпитава мислене извън ограниченията и рамките, развива способността за създаване на асоциации между най-различни мисли и идеи – естествена еклектична техника, така нужна за съвременния начин на живот, и материален, и творчески. Основни признаци на театралното изкуство, обуславящи възможността за творческото му възприемане и многостранно въздействие са признаците, определящи го като синтетично и колективно изкуство.
Значимостта на театралната дейност като учебна дейност се изразява в това, че тя създава позитивни преживявания и позитивна мотивация за развиване на способности, които не е задължително да се срещат в други форми на учебна дейност.
Театралната учебна дейност е винаги групова дейност – работата в група има много предимства, за разлика от ученето като индивидуален процес. В рамките на театралната дейност като учебна дейност, предметното съдържание, с което се работи е много плътно, концентрирани са основни човешки проблеми, конфликти и преживявания.
Така се роди идеята за образователен детски театър – от деца за деца. Неговата задача е деца да обучават деца, за да са със знания и опит на пътното платно. Чрез слово, музика и танц. И разбира се – под формата на игра.
Постановката представя по забавен начин правилата, които всички участници в пътното движение трябва да спазват за своята собствена безопасност и тази на всички останали. Авторският спектакъл включва и важни послания, изказани от деца на деца, за отговорностите на пешеходците и водачите на МПС.
Написана в стихотворна реч, текста на постановката бързо се заучава от децата.
А наученото, изиграното, съпреживяното – остава трайно в съзнанието.
Автор на сценария – д-р Анна Георгиева – директор на ДГ „Дружба“.
Децата от ДГ „Дружба“ взеха участие в XV –тото издание на ДТФ „Коломбина“ през м. март 2024 г. с авторска постановка „Детската безопасност“. Музика, декори, костюми …. Направено с много любов, така, че да впечатлява децата – артисти и тези в публиката.
Театралната група при ДГ „Дружба“ спечели наградата на журито за авторски сценарий и грамота за артистично представяне на децата.
През м. май 2024 г. постановката бе изиграна пред 92 първокласника на СУ „Сава Доброплодни“ гр. Шумен в рамките на съвместните дейности между двете образователни институции, свързани с безопасността на движение по пътищата.
Малките артисти на ДГ „Дружба“ бяха дарени с много аплодисменти от домакините. Сред тях имаше и наши бивши възпитаници, които с радост ни разказаха, че си спомнят съвместните инициативи с ОДМВР.
Това ни кара да мислим, че сме избрали правилната посока по отношение на формиране на пътно-транспортна култура у децата от предучилищна възраст.