„ ДЕТСКА ПОЛИЦЕЙСКА АКАДЕМИЯ“ –
иновативен модел за подпомагане на възпитанието и обучението
на деца в детската градина
по Безопасност на движение по пътищата
За да могат децата да бъдат равноправни партньори в обучението по БДП в днешното съвремие се използват иновативни модели на възпитание и обучение. Така се развиват умения за работа в екип, справяне с критични ситуации, взаимопомош, добротворчество,
Именно такъв иновативен модел за детската градина и училище е „Детска полицейска академия“. Той се явява обединяващо звено между детската градина, полиция и родителска общност. Именно чрез него се разширяват и затвърждават знанията за пътната безопасност.
В национален план този модел се прилага през годините в различни градове на България. Като пример могат да се посочи – Лятна детска полицейска академия в Община Велико Търново, в която се включват деца от 19 населени места в региона. Те се запознават с основни теми за безопасност на движението, трафик на хора, спазване на обществения ред, как да противодействат на агресията, реализират се редица спортни прояви и беседи, съвместно с представители от полиция, пожарна.
Други подобни модели се наблюдават в различни краища на Българиа, в градовете: София, Перник, Смолян, Лом, Разград, Търговище, Алфатар, Русе, Свиленград, Силистра, Габрово, Ловеч, Елена, Левски, Ястребино, Мездра, Враца, Брегово, Габрово и други.
В световен мащаб подобна идея се прилага под различни форми в различни държави от Европейския съюз, САЩ, Австралия и Нова Зенландия. (б-я : 4)
„Детска полицейска академия“ възниква в ДГ „Дружба“ – Шумен, през далечната 1988 година.
ИДЕЯТА за създаването на Детската полицейска академия „Дружба” се базира на следните опорни моменти:
- Да се представи достъпен, иновативен, атрактивен и възпитателен модел на съвместна дейност между детска градина, полиция и родители.
- Да се разширят и затвърдят познанията на децата в направленията – пътна безопасност, пожарна безопасност, екология, взаимопомощ и добротворство.
- Под формата на игра децата да се подготвят за справяне в трудни ситуации.
ОСНОВНИТЕ ЦЕЛИ на Детска полицейска академия „Дружба”- Шумен са:
- Утвърждаване на ценностно отношение на подрастващите към закона и законосъобразното поведение.
- Запознаване с основните функции на регионалните структури към Министерството на вътрешните работи.
- Развиване на умения за справяне в критични ситуации, за работа в екип и оказване на взаимопомощ.
- Развиване на негативно отношение на децата към правонарушенията и правонарушителите.
- Придобиване на умения и навици от децата от предучилищна възраст при вземане на решения, касаещи собствената /личната/ безопасност.
„Децата – участници“ в Детска полицейска академия „Дружба” преминават през много теоретични и практични занимания както във вътрешната зона по БДП, така също и на интерактивната площадка. Всички те им дават знания и умения да опазват своя живот и този на семейството си и приятелите си, как да се справят в трудни ситуации с различни предизвикателства у дома, в детската градина, на улицата, сред природата.
„Децата – участници“ в Детска полицейска академия „Дружба” получават насоки за оказване на първа помощ, как да карат безопасно велосипед и тротинетка, какви са правата и отговорностите им пред обществото, работа в екип, уважение към професията на пътния полицай, как да бъдат в помощ на полицията и най-вече на хората в беда. Тези занимания основно се провеждат от педагозите, но доста често и от служители на ОДМВР гр. Шумен.
Участниците в Детска полицейска академия „Дружба” имат възможността да се срещнат лично с полицейски служители и да научат от тях подробности за дейността им, за отличителните им знаци, за автомобилите със специален режим на действие. Те затвърждават основните правила за пътна безопасност. Съвместно със служители на ОДМВР провеждат много полезни и интересни занимания и демонстрации.
„Децата-участници“ в Детска полицейска академия „Дружба” имат възможност да се включват в акции, заедно с пътните полицаи, да раздават на участниците в движението – водачи на МПС, велосипедисти и пешеходци, листовки и брошури с апел за спазване на правилата за безопасно поведение на уличното платно, изготвени от самите тях.
Детската полицейска академия „Дружба“ е пресъздадена и чрез средствата на музикалното изкуство. В първата книжка по БДП – „Пипи учи правилата за безопасно движение по пътищата, 2022 г.“, е използвана виртуална реалност на танци на децата от детското заведение, именно един от тях е свързан с темата за Детската полицейска академия. Идеята за използването на IT технологията, QR кодове , виртуална реалност в оживяващата книжка е взаимствана и с разрешението на приятелите ни от ДГ „Митко Палаузов“, Разград.
Превантивната работа с подрастващите е приоритетна за ОДМВР гр. Шумен, а Детска полицейска академия „Дружба” се доказва като един добре работещ инструмент за превенция, който се приема с интерес от самите деца.
Заслуга за това имат и служителите на ОДМВР гр. Шумен, които са чести гости в детското заведение и печелят вниманието на децата.